خانه وبلاگ توسعه کسب و کار چرخه دمینگ چیست و از آن چه استفاده ای می شود؟

چرخه دمینگ چیست و از آن چه استفاده ای می شود؟

چرخه دمینگ

چرخه دمینگ معرف طرز تفکر دکتر ادوارد دمینگ W. Edwards Deming ، مشاور مدیریت می باشد که پيش‌ از فوت‌ ، تجارب 70 ساله‌ خود را خلاصه‌ كرد و آن‌ را سيستم‌ دانش‌ ژرف‌ناميد. تمرکز او بر دانش تا ابد و همچنین کیفیت بود که مدیران ژاپنی از اندیشه های او بسیار سود بردند.

رهيافت‌  سيستماتيك‌ و منظم‌ چنين‌ تفكری نسبت‌ به‌ مسائل‌ كيفيت‌ ، دستور خلاصه‌ ذيل‌ را به ما نشان می دهد:

  • برنامه‌ ريزي ‌کنید
  • اقدام کنید
  • ارزیابی کنید
  • پیاده کنید

به این چرخه، چرخه PDCA نیز می گویند که خلاصه شده کلمات زیر می باشد:

  • Plan برنامه ریزی
  • Do اقدام
  • Check ارزیابی
  • Act عمل کردن

این چرخه را می توان در تمامی محیط های توسعه محصول جدید ، بازاریابی و سیاست ها و استراتژیها استفاده نمود.
چرخه دمینگ با فاز برنامه ریزی  شروع شده  و  راه حل های بالقوه تولید شده ، در یک مقیاس کوچک در مرحله اجرا تست شده و نتایج حاصل از این آزمایش در مرحله ورود به فاز ارزیابی  قبل از انجام فاز اقدام  چندین بار بررسی می شود و سپس در مرحله اقدام عمل لازم جهت بهبود صورت می گیرد.

چرخه دمینگ به صورت مستمر باعث بهبود فرآیند می شود

دمینگ

چرخه دمینگ چندین بار برای بهبود مستمر در سیکل های زمانی مشخص تکرار می شود. در مورد زمان استفاده از این چرخه باید گفت هنگامی که به بهبود تدریجی در کسب و کار نیاز داریم می توان از این الگو استفاده کرد. از سوی دیگر وقتی سازمانی می خواهد یک طرح جدید یا پروژه را شروع کند نیز می توان از این چرخه بهره برد.

همچنین زمانی که به پیشرفت جدید و یا ارتقا در طراحی یک فرایند، بهبود محصول یا خدمات نیاز است این چرخه به کمکمان می آید تا فرایند طراحی شده بهبود یابد. به طور کلی وقتی صحبت از برنامه ریزی، جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل ها در مقیاس کوچک، بررسی اولویت ها، ریشه یابی مشکلات و در نهایت برای انجام هرگونه تغییر تدرجی است چرخه ی دمینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل چهار گانه ی چرخه ی دمینگ

Plan : برنامه ریزی

مرحله اول چرخه دمینگ یعنی برنامه ریزی یک مرحله مهم و اساسی می باشد. تحقق اهداف فردی و سازمانی جز با برنامه ریزی میسر نمی شود. تعیین اهداف و پیش بینی راه های رسیدن به آن، منجر به نوعی تعهد به انجام دادن فعالیت جهت تحقق آن هدف می شود.


Do : اقدام

برای اطمینان حاصل کردن از نتایج برنامه ها، بهتر است طرح در یک محدوده ی کوچک به صورت آزمایشی اجرا شود. در واقع این اجرای اولیه نضمین می کند که شما برنامه هایتان را فقط روی کاغذ ننوشته اید، بلکه درصدد اجرای آن هم هستید. وقتی این اجرای اولیه و عملی را انجام دهید، بسیاری از مشکلات و محدودیت ها مشخص خواهد شد. در واقع مانند املای نانوشته می ماند که وقتی نوشتید متوجه غلط های آن خواهید شد.

Check : بررسی کردن

بعد از اقدام اولیه، شما باید از این اقدام ارزیابی انجام دهید تا متوجه مشکلات و نارساییها یا حتی نقاط قوت آن گردید. در فرایند کنترل و بررسی، نتایج به دست آمده را با اهداف تعیین شده مقایسه می کنیم. در صورت نیاز اصلاحات لازم را انجام می دهیم یا به تکمیل و تدوین دوباره آن ها می پردازیم.

Act : عمل کردن یا عمل هوشمندانه

بعد از اجرای اولیه و بررسی آن حال باید دست به اقدام کردن جدی زده و در جهت عملی کردن طرح ها و برنامه ها اقدام کنید. با توجه به ماهیت کار باید مناسب ترین شیوه عملی کردن طرح را انتخاب کرده تا به نتیجه دلخواه رسید.

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *