خانه وبلاگ مالی و بورس بازار سرمایه چیست؟

بازار سرمایه چیست؟

حتما شما هم تاکنون اسم بازار سرمایه به گوشتان خورده است.

براستی بازار سرمایه چیست؟ و به کجا بازار سرمایه می گویند؟

در اقتصاد دو گونه بازار مالی از نظر سررسید، وجود دارد: بازار سرمایه و بازار پول

در بازار سرمایه ارتباط میان سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر، بیش از یک سال است و بر عکس بازار پول، سرمایه‌پذیر ملزم به عودت وجوه نیست. در صورتیکه در بازار پول مطالبات کوتاهمدت را در بر میگیرد و نرخ بازدهی در این بازار به علت زمان کمتر برای سررسید، کمتر از بازار سرمایه بوده و همچنین ریسک کمتری نیز دارد.

بازار سرمایه، (Capital market) به بازارهای مالی جهت خرید و فروش اوراق قرضه یا اوراق بهادار، با سررسید بیشتر از یک سال و دارایی‌های بدون سررسید، اطلاق می‌شود. این بازار پس‌انداز واحدهای اقتصادی مانند خانوارها، شرکت ها و دولت را به واحدهای سرمایه‌گذاری که بدان نیازمندند، انتقال می‌دهد. بنابراین بازار سرمایه، پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌گذاران را با یکدیگر ارتباط می‌دهد. از دیگر منافع این بازار این است که از طریق رشد حجم پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی را تسریع می‌کند.

نرخ بازدهی در این بازار بیشتر از بازار پول می باشد و همچنین ریسک نیز بالاتر است.

استفاده از بازار سرمایه برای تأمین مالی مخارج دولت نیز، از جمله قدیمی‌ترین و متداول‌ترین شکل مبادلات مالی است. اتکای دولت‌ها به بازار سرمایه در اغلب اقتصادهای مدرن نه تنها از این جهت مهم است که دولت‌ها غالباً اوراق بدهی منتشر می‌کنند تا بخش عمده هزینه‌های خود را تأمین مالی نمایند، بلکه استقراض دولت غالباً حجم عظیمی از کل وجوه عرضه شده در بازار توسط وام‌دهندگان را جذب می‌کند.

در معمول‌ترین تقسیم‌بندی، بازار سرمایه از نظر مرحله عرضه اوراق بهادار، به دو بازار اولیه (سهامی که برای اولین بار عرضه عمومی می شوند) و ثانویه (بازاری که سهام انتشار یافته خرید و فروش می گردند) تقسیم می‌شود. بازار سرمـایه توسط سازمان بورس و اوراق بهادر و دیگر قانون گذاران مالی نظارت می‌شود. گرچه بازار سرمایه که عموماً با نام بورس اوراق بهادار تهران شناخته می‌شود، در خیابان حافظ مستقر است؛ اما امروزه بیشتر این معاملات از طریق سیستم الکترونیک کامپیوتری و اینترنتی صورت می‌گیرد

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *